Edukativno predavanje

Održano predavanje na temu: “Institucija Ombudsmena za ljudska prava u BiH kao sistem zaštite u slučaju diskriminacije”
Gost predavač: doc.dr Predrag Raosavljević, pomoćnik Ombudsmena za ljudska prava u  BiH sa saradnicima

U želji da učenike naše škole upoznamo sa institucijom Ombudsmena za ljudska prava u BiH, te načinom ostvarivanja prava zaštite kod svih oblika diskriminacije, 30.3.2017. godine, održano je predavanje predstavnika ove institucije na temu: ,, Institucija Ombudsmena kao sistem zaštite u slučaju diskriminacije.”

Predavanje je održao doc.dr  Predrag Raosavljević, pomoćnik Ombudsmena BiH, odjeljenje za borbu protiv diskriminacije.

Učenici su  imali priliku da dobiju mnoštvo korisnih informacija o:

• ovlaštenjima i nadležnostima institucije Ombudsmena;
  • sastavu institucije;
  • pravnoj osnovi za rad institucije;
  • organizacionoj šemi institucije;
  • odjelima u instituciji;
  • zakonu o zabrani diskriminacije.
  • tužbama za zaštitu od diskriminacije;
  • aktivnostima institucije;
  • stanju ljudskih prava u BiH (statistički podaci).

Tokom predavanja učenicima su prezentovani brojni zanimljivi primjeri iz prakse. Predavanje je proteklo u prijatnoj atmosferi i opuštenoj komunikaciji tokom koje su učenici imali priliku da, pitanja postave i gospođi Andrei Čaluk, stručnoj savjetnica u odjelu za praćenje prava djece kao i stručnom saradniku u Ombudsmanu BiH, gospodinu Budimiru Petkoviću.