Ono što ističe i krasi svaku društvenu zajednicu jeste kultura. Kultura je svuda oko nas-običaji, tradicija, umjetnost, jezik kojim govorimo, književnost, festivali, kuhinja, kulturno naslijeđe… Upoznavanjem sa različitim oblicima kulture čovjek neprestano gradi i usavršava svoju ličnost i karater, obogaćuje svoj život novim stavovima i uopšteno  širi sopstveno životno  iskustvo.

Veoma je važno da škola obezbijedi svojim učenicima što više učešća i posjeta kulturnim dešavanjima budeći ljubav učenika prema različitim oblicima umjetnosti. Suštinski značaj kulturnih događaja ogleda se u tome što oni nose mnoštvo svevremenskih poruka i pouka koje se mogu primjeniti i danas.

Svaki odlazak u pozorište ili muzej stvara neko novo viđenje, utiče na opažanje i način razmišljanja čovjeka. Samo jedna rečenica iz zanimljivog filma nekad je dovoljna da nas podstakne i usmjeri ka rješenju nekog našeg ličnog problema. Prijatan zvuk određene melodije može biti naša inspiracija i pokretač.

Učestvovanje i posmatranje različitih kulturnih sadržaja omogućava nam da jednu situaciju sagledamo na malo drugačiji način, da bolje razumijemo ljude, prihvatamo i cijenimo različitosti, te obogatimo naš život za neka nova iskustva, načine razmišljanja i uopšteno steknemo širi pogled na svijet.

Kultura

U prethodnom periodu učenici naše škole su zajedno sa predmetnim profesorom istorije posjetili Muzej Republike Srpske u Banjoj Luci gdje su se upoznavali sa istorijom našeg kraja od praistorije do savremenog doba. Posjeta Muzeju je bila prilika za druženje učenika van školskih klupa u drugačijem i još zanimljivijem okruženju.

Svjesni značaja književnosti i kulture uopšte, učenici i profesori naše škole, pored redovnih posjeta Sajmu knjige u Banjoj Luci, posjetili su  i Sajam knjige u Beogradu, te iskoristili vrijeme za obilazak istorijskih znamenitosti grada.

Kultura

U organizaciji škole naši učenici, kao ljubitelji bioskopa,  imali su priliku BESPLATNO uživati u projekcijama nekih od najatratktivnijih filmova prikazivanih u  MULTIPLEKSU PALAS.

Redovni smo posjetioci bioskopa gdje uživamo u različitim filmskim žanrovima, a posebno kada je riječ o filmovima iz domaće produkcije poput  nedavno prikazivanih SANTA MARIA DELLA SALUTE  i  ZONA ZAMFIROVA.

Članovi dramske, literarne  i recitatorske sekcije bili su i u Zagrebu i posjetili HNK.
Učenici su u pratnji profesora imali priliku da pogledaju baletsku predstavu „Labudovo jezero“ Petra Iliča Čajkovskog. Prepuni utisaka vratili su se u Banja Luku obogaćeni još jednim iskustvom i spremni za pripreme novih predstava.

Kultura

U proteklom periodu učenici Srednjoškolskog centra „Ljubša Mladenović“ bili su česti posjetioci DJEČIJEG POZORIŠTA, GRADSKOG POZORIŠTA „JAZAVAC“, i NARODNOG POZORIŠTA  REPUBLIKE SRPSKE, ali i HNK u ZAGREBU.

Navodimo samo neke od predstava kojima smo prisustvovali:

• „Gospođa ministarka“,
  • „Magareće godine“,
  • „Gavrilo“,
  • „Životinjska farma“,
  • „Metro ili priče iz bijelog svijeta“,
  • „Rigoleto“ opera,
  • „Folklorna magija“,
  • „Tajni dnevnik Adrijana Mola“,
  • „Karmen“ opera,
  • „Priče iz komšiluka“,
  • „Revizor“,
  • „Labudovo jezero“,
  • „Andrija“,
  • „Večer tri baleta“,
  • „Odumiranje međeda“,
  • „Žiranti“
Kultura

O kulturnoj osvještenosti učenika i profesora naše škole svjedoče redovne posjete različitim kulturnim ustanovama i manifestacijama, a između ostalog i nedavna posjeta Narodnom pozorištu Republike Srpske i predstave „BOING BOING“ u izvođenju gostujućeg Pozorišta Grad iz Gradiške.

S obzirom da je predstava iz komediografskog repertoara i ovaj put smo se zabavili i zadržali osmijeh na našim licima i poslije izlaska iz zgrade Narodnog pozorišta.