Gostujuće predavanje na temu „Osnove web dizajna“

Predavanje  na temu „Osnovi web dizajna“ je učenicima 3. razreda Elektrotehničke škole održao gost predavač Mladen Gajić, web dizajner. Prezentovani su osnovni pojmovi i koncepti, izazovi i mogućnosti vezane za trenutno jedno od najtraženijih zanimanja kod nas ali i u svijetu – web dizajner.
Pored teoretskog dijela, učenici su mogli i praktično da vide kreiranje nekih osnovnih elemenata, kao i da postave pitanja vezana za ovo sve traženije zanimanje.

Gostujuće predavanje prof.dr Radomira Čolakovića  ,,Psihologija, perspektiva za budućnost“

U našoj školi bio je prof.dr Radomir Čolaković, vanredni profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu i profesor na PIM univerzitetu.

Profesor Čolaković je za učenike četvrtog razreda, u okviru programa profesionalne orijentacije, održao predavanje na temu ,,Psihologija, perspektiva za budućnost“.

Na osnovu svog bogatog akademskog, praktičnog ali i životnog iskustva profesor Čolaković je predstavio studijski program Psihologije, te izazvao veliko interesovanje kod naših učenika za nastavak predavanja na ovu temu.

Zanimljiv način predstavljanja mogućnosti koje zanimanje psihologa pruža, poslova, problema i načina na koje diplomirani psiholozi mogu usavršavati svoja znanja kao i perspektive koje pruža ovo zanimanje, dao je priliku učenicima da u veoma prijatnoj, opuštenoj atmosferi postave pitanja, daju svoje komentare ali i iskažu zadovoljstvo zbog gostovanja uvaženog profesora u našoj školi.

Gostujuće predavanje doc.dr Džanana Berberovića ,,Psihopatologija adolescenata“

Gost predavač u našoj školi bio je doc.dr Džanan Berberović, profesor na PIM univerzitetu, studijski program Psihologija.

Predavanje na temu ,,Psihopatologija adolescenata“ koje je, uz mnogo primjera iz svog bogatog profesionalnog iskustva stečenog u radu sa štićenicima Maloljetničkog zatvora u Tuzli, izložio profesor Berberović izazvalo je oduševljenje, veliku zainteresovanost i mnoštvo pitanja naših učenika.

Zbog velike zainteresovanosti učenika, profesor Berberović će uskoro ponovo biti naš drag gost,sa nekom novom jednako zanimljivom temom.

Edukativna predavanja za učenike SC ,,LJUBIŠA MLADENOVIĆ“

U Amfiteatru PIM univerziteta, predstavnici Saveza žena oboljelih od raka dojke ,,Iskra“, održali su edukativna predavanja za učenike naše škole na teme:

1. Rano otkrivanje raka dojke
  2. HPV
  3. AIDS
  4. Karcinom testisa i jajnika

Učenici su imali priliku da razmijene informacije koje posjeduju o navedenim oboljenjima sa edukovanim predavačima te dobiju odgovore na brojna pitanja o učestalosti, simptomima, zaštiti i prevenciji od navedenih oboljenja.

„Marketing u praksi“

Članovi ekonomske sekcije „Mladi ekonomisti“ su prisustvovali predavanju na temu „Marketing u praksi“.

Predavanje je realizovao Ozren Arsenić, marketing koordinator Banjalučke pivare. Kroz razgovor o marketingu Banjalučke pivare, učenici su bili u mogućnosti vidjeti kako izgleda marketing u praksi, tj. kako proći put od ideje do utiska koji vodi do profita.

Esperanto – jezik prijateljstva

U Amfiteatru PIM univerziteta održano je predavanje o Esperanto jeziku. Učenici su mogli da čuju mnoge zanimljive podatke o ovom univerzalnom, svjetskom jeziku. Poznati banjalučki esperantista Mićo Vrhovac, objasnio nam je kako je jezik nastao, kakava mu je gramatika, a kakva promjena kroz padeže i još mnoge druge pojedinosti.
Došli smo do zaključka da je sve mnogo jednostavnije nego u drugim jezicima, a posebno našem, srpskom jeziku. Bilo bi zaista zanimljivo kada bi ovaj jezik zaživio kao jedinstven jezik za cijeli svijet. Tada granice u komunikaciji više ne bi postojale.
Esperanto se ne naziva bez razloga jezikom prijateljstva, jer svi oni koji su imali sreću da ga nauče i koriste uživaju u prednostima koje on donosi. Poznata je međusobna povezanost esperantista širom svijeta, što nam je gospodin Mićo Vrhovac i argumentovao kroz zanimljive fotografije.

Ukoliko među vama postoji zainteresovanost da naučite Esperanto, sve informacije možete dobiti na broj telefona: 065/904-875 ili
putem mejl adrese: lamondo@blic.com
www.esperanto.rs.ba/lamondo

Vršnjačka edukacija

U sklopu projekta Vršnjačka edukacija, predavanja na teme:

1. „Štetnost pušenja“
  2. „Alkoholizam“
  3. „Narkomanija“

Za učenike prvog i drugog razreda održali su učenici Medicinske škole iz Banjaluke.

„Život u kazneno-popravnim institucijama“

Predavanje „Život u kazneno-popravnim institucijama“ s posebnim osvrtom na maloljetničke prestupe, za učenike trećeg razreda u sklopu nastave KRIVIČNOG PRAVA, održao je doc. dr Dženan Berberović, profesor na PIM Univerzitetu.

„Prevencijom protiv korupcije u obrazovanju“.

U Amfiteatru Univerziteta PIM, „Antikor“ tim Studentskog parlamenta Univerziteta u Banjoj Luci, u saradnji sa članom mRESURS-a Banjalučke regije iz naše škole, održaće predavanje u sklopu kampanje „Prevencijom protiv korupcije u obrazovanju“.
Kampanja je odobrena od strane Ministarstva prosvjete i kulture RS.  Učenici će predavanju prisustvovati u sklopu časa odjeljenjske zajednice.

Zdravlje

Jednu iz CIKLUSA RADIONICA: O tvojim pravima u  tvojoj školi, sa temom „Zdravlje“, u kojoj su učestvovali članovi Savjeta učenika SŠC „Ljubiša Mladenović“, održali predstavnici Ombudsmana za dječija prava, u prostorijama Škole.

„Berzansko poslovanje“

Na temu „Berzansko poslovanje“ za učenike 4. razreda, smjer poslovno-pravni tehničar, održao je Darko Lakić, direktor penzionog rezervnog fonda RS, u Amfiteatru PIM Univerziteta.