Dramska sekcija
Kroz iskustvo dramske igre učenici povezuju lična pitanja i doživljaj sa istorijskim događajima, običajima, jezikom, književnim stvaraocima i njihovim djelima.
Učenici razvijaju sposobnost kreativnijeg izražavanja i usvajaju različita gledišta i stvaralačko iskustvo za cijeli život.
„Reci mi, zaboraviću.
Pokaži mi, zapamtiću.
Uključi me, razumjeću.“
Konfučije
Ciljevi sekcije:
- Upoznavanje sa kulturom dramskog stvaralaštva i istraživanja
- Razvijanje stvaralačke sposobnosti, opažanja, razmišljanja i slobodnog izražavanja
- Bogaćenje i razvijanje mašte i kreativnog načina mišljenja
- Razvijanje sposobnosti za koncentraciju i sposobnosti za javne nastupe
- Sticanje sposobnosti lijepog, tečnog i kreativnog improvizovanog izražavanja
- Podsticanje interesovanja za istraživanje
Sekcija prve pomoći
Ukazati prvu pomoć na mjestu nesrećnog slučaja je moralna i humana obaveza. Nezgode se dešavaju u svakodnevnom životu i mjesto događaja se ne može predvidjeti. Na časovima ove sekcije učenici stiču osnovno znanje kako spasiti život ili zdravlje povrijeđenih ili bolesnih.
Sekcija prve pomoći obuhvata, kako teorijsku obuku o osnovnim elementima prve pomoći, kardiopulmonalnoj reanimaciji, tako i praktični prikaz povreda i ukupno zbrinjavanje povrijeđenih na terenu. Pored tog edukativnog aspekta zadaci ove sekcije uključuju i održavanje opreme za pružanje prve pomoći.
Cilj i zadaci sekcije prve pomoći:
- Prepoznavanje raznih urgentnih stanja u medicini
- Sticanje sposobnosti hitnog reagovanja i pružanja pomoći ugroženim licima
- Otklanjanje uzroka koji ugrožavaju život povrijeđenih i oboljelih osoba, vraćanje unesrećenih lica u život, njihovo zbrinjavanje, obezbjeđivanje optimalnog transporta itd.
- Razvijanje učeničke svijesti o značaju i humanosti pružanja prve pomoći
- Upoznavanje učenika sa radom organizacija koje učestvuju u programu pružanja prve pomoći (organizacija Crvenog krsta)
- Demonstrativni prikaz naučenog
Sportska sekcija
Ljudsko tijelo po svojoj prirodi zahtijeva kretanje i fizičku aktivnost, jer to i jeste njegova osnovna svrha. Upravo to je i razlog zašto se osjećamo odlično kada smo aktivni. Fizička aktivnost blagotvorno djeluje koliko na zdravlje tijela toliko i na mentalno, intelektualno i emotivno zdravlje.
Fizička aktivnost za djecu i mlade predstavlja izvanrednu vaspitno-socijalnu aktivnost koja znatno može uljepšati njihovo odrastanje i pomoći u razvitku zdravog tijela u odraslom dobu. Učestvovanje u sportskim aktivnostima omogućava mladima da uče o radu, liderstvu, samodisciplini, odgovornosti, toleranciji, razvija njihove vještine savladavanja različitih problema, uči ih istrajnosti, poštovanju autoriteta, jača njihov karakter, samopoštovanje i samopouzdanje.
Cilj i zadaci sportske sekcije:
- Okupiti učenike i omogućiti svakom pojedincu da zadovolji svoje povećano zanimanje za bavljenje sportom, zadovoljiti one potrebe učenika u području sporta koje tokom nastave fizičkog vaspitanja ne mogu ostvariti
- Omogućiti svim učenicima, a posebno talentovanim za neku od sportskih disciplina, da još više razviju svoje sposobnosti
- Uputiti i uključiti učenike u organizaciju školske selekcije i na taj način kod zainteresovanih razviti organizacione sposobnosti
- Učestvovati sa ekipama na školskim i opštinskim takmičenjima uz ostvarivanje što boljih rezultata
Informatička sekcija - web dizajn i programiranje
Informatička sekcija omogućava učenicima da se na zanimljiv i kreativan način upoznaju sa mogućnostima koje im primjena i korištenje informacionih tehnologija pružaju.
Cilj sekcije:
Cilj sekcije je upoznavanje učenika sa upotrebom web tehnologija u svrhu osposobljavanja za izradu ili održavanje web sajtova.
Obzirom da je internet tržište u ekspanziji, a potreba za web sajtovima i aplikacijama raste iz dana u dan, učenici informatičke struke trebaju biti upoznati sa osnovnim principima web dizajna i web programiranja.
Novinarska sekcija
Novinarska sekcija podstiče učenike na razvijanje mašte, kreativnosti i originalnosti. Osposobljava učenike za primjenu različitih stilova pisanja , proširuje znanje o jeziku i jezičkoj kulturi.
Novinarska sekcija razvija spretnost u razgovoru i pismenom izražavanju. Ona omogućava učenicima afirmaciju raznovrsnih sposobnosti.
Cilj ove sekcije je razvijati kod učenika sposobnosti pisanja i pravilnog usmenog izražavanja, te upoznati učenike s metodama rada i prikupljanja podataka u novinarstvu.
Ciljevi sekcije:
- Razvijanje okretnosti u razgovoru i pismenom izražavanju
- Izražavanje raznovrsnih sposobnosti učenika
- Razvijanje i osnaživanje privrženosti školi, bilježenjem svega što obilježava školski život i rad
- Jačanje navike da samostalno obavljaju svoje zadatke
- Podsticanje učenika da kritički posmatraju teme o kojima pišu
- Podsticanje međusobne saradnje
Demokratska sekcija
Školske sekcije i aktivnosti su kreativan i zabavan način da se dopune nastavne aktivnosti za učenike. Vannastavne aktivnosti pružaju okruženje za učenike gdje mogu da uče nove vještine, upoznaju učenike iz drugih razreda, te prošire svoje znanje i društvene vidike.
Cilj demokratske sekcije, kao jednog načina nadopune nastavnih aktivnosti, je da učenici, kao građani demokratskog društva, što bolje razumiju i cijene svoje mogućnosti i odgovornosti. Demokratsko društvo ne može postojati, niti se razvijati, bez aktivnog učešća, informisanih, vještih i opredjeljenih građana.
U skladu s tim načelom urađen je i plan aktivnosti sekcije, s ciljem da kod učenika razvija sticanje znanja, sposobnosti i uvjerenja koja će im biti neophodni tokom cijelog života, pripremajući ih za jednu od najodgovornijih funkcija – građanina u demokratskom društvu.
Kroz rad sekcije učenici će se baviti idejama i konceptima na kojima se zasniva demokratsko društvo, i istovremeno će imati priliku da u samim učionicama vježbaju njihovu praktičnu primjenu, čime se osposobljavaju za principijelne, nezavisne, znatiželjne i odgovorne građane.
Ciljevi sekcije:
- Razvijanje stvaralačke sposobnosti, opažanja, razmišljanja i slobodnog izražavanja
- Razvijanje kreativnog načina mišljenja
- Razvijanje sposobnosti argumentacije i istraživanja problema