ASERTIVNA KOMUNIKACIJA

„Zastupam sebe, poštujem tebe…“

  • Pojam asertivne komunikacije

Izražavanje misli, osjećanja i uvjerenja na direktan, iskren (pošten) i socijalno adekvatan način uz uvažavanje prava drugih ljudi. (Lange & Jakubowski, 1976)

U svakodnevnim životnim situacijama komuniciranje je neizbježno. U međuljudskim odnosima je najvažnije  uspostaviti pravilnu, razumljivu i jasnu komunikaciju. Naša sposobnost da stvaramo i koristimo razne simbole omogućila nam je da razmjenjujemo iskustva.

  • Slušanje

Drevna kineska izreka kaže: „Od slušanja dolazi mudrost, od govorenja kajanje.“

Riječi „slušati“ i „čuti“ naizgled su jako slične, ali nikako nisu sinonimi. Kada slušamo povezani su procesi pažnje, slušanja, razumijevanja i pamćenja…

Komunikacija je vještina koja se uči stalnim vježbama, te moramo razmišljati o svom načinu na koji iznosimo stavove ili mišljenja. Jasno je da, ukoliko često dolazimo u sukobe, konflikte ili nesporazume, nešto nije u redu sa našim načinom izražavanja. Kako bismo izbjegli ovakve situacije, moramo se sami uz pomoć roditelja ili stručnih lica (psiholog u školi) potruditi oko naših nedostataka.

  • Stilovi komunikacije
  • Agresivno
  • Pasivno
  • Pasivno-agresivno
  • Asertivno

Agresivna osoba: zahtijeva, naređuje, optužuje, ne priznaje svoje greške, ne sluša…

  „Ovako ja mislim – glup si ako misliš drugačije.

Pasivna osoba: izbjegava raspravu, ne izražava mišljenje, često se izvinjava…

  „Moja osjećanja nisu važna već samo tvoja.“

Asertivna osoba: zna aktivno da sluša, poštuje druge i to traži i za sebe, zna da pohvali druge, preuzma odgovornost, spremna je da se izvini, iskazuje svoja očekivanja i osjećanja, kritikuje ponašanje uz uvažavanje ličnosti…

Šta nije asertivnost?

Uspijeh po svaku cijenu: ne garantuje 100% ostvarivanje ciljeva; želja ne zahtjev

Otvorenost po svaku cijenu: ne podrazumijeva izražavanje svega što mislimo

Dosljednost ili istrajnost: važno je čuti i argumente druge strane

Dragi naši srednjoškolci, nadamo se da ste, čitajući blog na temu „Asertivne komunikacije“, naučili o značaju kvalitetne komunikacije, kako je postići i zašto je važno da ona bude ASERTIVNA! 😊

Vesna Gojić, školski psiholog