Sajam zanimanja Teslić 2017

Na Sajmu zanimanja održanom u Tesliću, 7. aprila 2017. godine učešestvovao je i SREDNJOŠKOLSKI CENTAR „LJUBIŠA MLADENOVIĆ“ gdje smo u okviru naše tri škole predstavili zanimanja:

  • RAČUNARSKI TEHNIČAR
  • MEDICINSKI TEHNIČAR i FIZIOTERAPEUTSKI TEHNIČAR
  • EKONOMSKI TEHNIČAR i POSLOVNO-PRAVNI TEHNIČAR

Naša škola je na štandu na kojem smo predstavljali zanimanje RAČUNARSKI TEHNIČAR izložila računare i njihove dijelove kao simbol ovog zanimanja. Ono što je konstantno privlačilo i okupljalo veliki broj ljudi je, prije svega, PRIVATNI MONITOR. Riječ je o projektu koji su napravili učenici prvog razreda naše škole na čelu sa profesorom Danijelom Kozarcem.

Na prvi pogled tajanstveni monitor izgleda kao i svaki drugi osim što se na njemu golim okom može vidjeti samo čisto bijela slika. Međutim, ako stavite specijalno izrađene polarizovane naočale, možete jasno vidjeti šta to zapravo bijeli monitor „skriva“. Pogledom kroz posebne naočale dobijate pravu i čistu sliku sa svim podacima, informacijama, folderima i sadržajima koji se nalaze u računaru.

Mladi profesor, koji je sklon inovacijama, ističe kako se zapravo radi o  veoma zanimljivom i jednostavnom sklopu, te da cijeli projekat košta ukupno 5KM, koliko koštaju specijalne naočale. Rad na računaru sa informacijama koje su sakrivene od radoznalih, koristan je za ljude koji rade u kolektivu kao i inovatorima koji žele da zaštite neke ideje a ipak da rade normalno i sigurno čak i kad su drugi ljudi oko njih.  Pretpostavljamo da bi se ovom monitoru i naočalama posebno obradovali i tinejdžeri.

Na ovakvim i sličnim inovativnim projektima se radi na časovima praktične nastave u našoj školi.

 

Na štandu naše MEDICINSKE ŠKOLE bila je izložena lutka za reanimaciju na kojoj su naše vrijedne učenice neumorno pokazivale kako pružiti prvu pomoć ako se desi da je čovjek bez svijesti, što je privuklo pažnju mnogih učenika osnovnih škola zainteresovanih za oblast medicine. Sa aparatima za mjerenje šećera u krvi naše učenice su radoznalima provjeravali zdravstveno stanje, a veliki broj prisutnih je na našem štandu izmjerio i krvni pritisak uz detaljna objašnjenja o postupku mjerenja.

Pažnju je privlačila i  lutka, model sa organima koji se mogu izvaditi i detaljno pogledati sa svih strana čime se olakšava učenje, a  nastava čini jednostavnijom. Profesorica Dijana Bosančić detaljno je objašnjavala kako izgleda nastava u SC „Ljubiša Mladenović“, ukazujući na značaj kvalitetne prakse pri sticanju istinskog znanja.

Velikom broju prisutnih se dopao način na koji se radi i uči u našoj školi, a prije svega to što naš nastavni kadar ima višegodišnje iskustvo rada u zdravstvenom sistemu.

U okviru predstavljanja zanimanja iz oblasti EKONOMIJE i PRAVA, na našem štandu, posjetioci su mogli vidjeti nekadašnje valute. Stare novčanice iz Jugoslavije sa milionskim ciframa privlačile su pažnju i starijih koji su se sa nostalgijom prisjećali svoje mladosti, ali i omladine koja je znatiželjno i sa oduševljenjem posmatrala kako izgleda novac iz devedesetih godina.

Oni znatiželjni imali su priliku saznati nešto više o pojavi i funkcijama novca, ali i o širini i raznolikosti ekonomije uopšte. Posebno im se dopala mogućnost razvoja od ideje do kvalitetnog gotovog proizvoda, u šta su se mogli i uvjeriti posmatrajući izložene prirodne sapune i kreme koje su proizveli učenici na praktičnoj nastavi u našoj školi.

Naša škola je aktivan učesnik na mnogim sajmovima i takmičenjima gdje se trudimo što vjerodostojnije predstaviti način na koji radimo. Ukoliko želite vidjeti kako to izgleda, potražite naše štandove na budućim sajmovima, takmičenjima i ostalim oblicima predstavljanja.

Sve zainteresovane srdačno pozivamo da posjete i prostorije naše škole gdje mogu dobiti detaljnije informacije o svemu što ih zanima.