Svetosavska akademija

SVETOSAVSKA AKADEMIJA

Sveti Sava, prvi prosvetitelj, prvi spisatelj, prvi arhiepiskop srpski, tvorac naše samostalne crkve, duhovni graditelj države, prvi zakonodavac, dalekovid političar, sugestivni diplomata, osnivač zadužbine, mecena neimara i živopisaca, izmiritelj zavađene braće i time spasilac Srbije.

Povodom Svetosavlja učenici Srednjoškolskog centra „Ljubiša Mladenović“ prigodnim programom su oživjeli duh prošlosti i podsjetili sve prisutne na Savin život i djelo, te uputili snažnu poruku:

,,Da bismo bili dostojni svetosavskog uzora potrebno je da budemo složni i jedinstveni, da narodni interes uzdignemo iznad ličnog i privatnog, da mirimo zavađenu braću kao što ih je on mirio, jer je raskol naša nesreća, jer je jedinstvo naš spas, a nesloga put u propast, da se borimo protiv zaostalosti, u koju smo se kao u živo blato zaglibili, da gradimo svuda hramove, ne zaboravljajući pritom na najvažniji hram koji je najteže izgraditi i očuvati, a to je čovjek, da svako od nas najprije u sebi izgradi taj sveti hram- čovjeka, jer je baš on danas jako ugrožen”.

Na Svetosavskoj akademiji istaknut je i pohvaljen dobitnik ovogodišnje Svetosavske nagrade Grada Banja Luka, učenik četvrtog razreda naše škole, Ognjen Radonjić.