Svjetski dan filozofije – obilježen i u našoj školi

Svjetski dan filozofije – obilježen je i u našoj školi, 19. novembra 2021. godine.

Svakog trećeg četvrtka u novembru, počevši od 2002. godine, obilježava se Svjetski dan filozofije.

To je bila prilika da i mi u našoj školi obilježimo ovaj važan dan.

Svjetski dan filozofije obilježava se na inicijativu UNESCO-a. Glavni cilj obilježavanje jeste promovisanje bogate filozofske istorije koja oduvijek poštuju ljudsko dostojanstvo i raznolikost.

Kako bismo postigli cilj, koji filozofija već vijekovima neumorno pokušava – sposobnost kritičkog mišljenja, učenicima smo organizovali zanimljivu i kreaitivnu radionicu.

U školskom holu na prazan zid nalijepili smo citate poznatih filozofa, te učenicima dali cijeli jedan da da ih sve iščitaju, odaberu jedan koji se njima najviše dopada.

Vrijedni učenici su se odmah zainteresovali za naše obilježavanje Svjetskog dana filozofije, te smo zbog toga organizovali radionicu na kojoj je svaki učenik imao priliku da kaže koji je citat izabrao, zažto baš taj i zašto baš tog filozofa.

Profesorica filozofije, Milijana Žutić se potrudila u toku svog izlaganja da učenicima jasno definiše razliku između ,,filozofije” i  tkz. ,,filozofiranja” koje je itekako poznato i prisutno u našem narodu.

Učenici su tokom cijele radionice bili aktivni I posebno nam je drago da ih je baš ova tema zainteresovala.

Zahvaljujemo se i profesorima na divnoj organizaciji.