СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА НА УНИВЕРЗИТЕТУ ПИМ И СЦ „ЉУБИША МЛАДЕНОВИЋ“ У БАЊОЈ ЛУЦИ

Свети Сава – школска слава

Дана 27. јануара 2022. године на Универзитету ПИМ у Бањој Луци свечано је обиљежен Свети Сава, школска слава Универзитета и СЦ „Љубиша Младеновић“. Прослави су присуствовали студенти и запослени Универзитета ПИМ, ученици и професори СЦ „Љубиша Младеновић“ те бројни гости.

Свечани програм, који су извели ученици СЦ „Љубиша Младеновић“, отворио је ученички хор „Химном Светом Сави“.

Након наступа хора, ученик четвртог разреда Медицинске школе СЦ „Љубиша Младеновић“ Немања Благојевић истакао је у уводном обраћању публици значај Светог Саве у развоју српске културе и просвјетитељства те најавио бесједу посвећену лику Светог Саве, коју је написала Бојана Керкез, ученица четвртог разреда Медицинске школе СЦ „Љубиша Младеновић“ и добитница Светосавске награде коју традиционално додјељује град Бања Лука ученицима за изузетан успјех у учењу, учешће у различитим ваннаставним активностима, као и за примјерно владање.

Програм је настављен драмским комадом који је показао како се светосавска традиција чува  и обиљежава код православаца (у форми породичне славе). Осим тога, истакнуте су вриједности и врлине које је Свети Сава предао својим потомцима. Након драме су услиједиле интерпретације пјесама Матије Бећковића и Јована Јовановића Змаја, које су извеле Исидора Божић и Елена Дабић, ученице другог разреда.

Свечаност је настављена хорским извођењем пјесме „Ко удара тако позно“, након које су услиједиле рецитације Елене Аничић, Милице Самац и Теодоре Прерадовић. Овим је уједно и затворен програм. Водитељка програма приредбе Јована Јеремић, ученица СЦ „Љубиша Младеновић“, позвала је присутне да присуствују литургијском обреду читања славе, ломљењу славског колача, те да прославу школске славе наставе уз пригодан ручак.

Свечана академија посвећена Светом Сави, школској слави, настављена је у холу Универзитета гдје се присутнима, након читања славе и ломљења славског колача, говором обратио ректор Универзитета ПИМ проф. др Драган Ђурановић.

Захваљујемо гостима на присуству и ученицима СЦ „Љубиша Младеновић“: Елени Аничић, Бојани Керкез, Анастасији Сандић, Дани Хајдуковић, Живку Миздраку, Марку Мајсторовићу, Луки Томићу, Драгану Милуновићу, Марку Малешићу, Милици Самац, Теодори Прерадовић, Исидори Божић, Елени Дабић, Едису Колџићу, Луки Јојићу, Никши Божичићу, Немањи Благојевићу и Јовани Јеремић на забавном и поучном програму.